KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

Strona główna

OGLOSZNIA-1.jpg

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                   14 kwietnia 2019

1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 

2. Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 17.40.

3. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękować za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po zakończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanego „ciemnicą”). Adoracja potrwa do godz. 21.00. W Wielki czwartek po raz pierwszy rozpocznie posługę 3 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii: Tomasz Paszkiewicz, Andrzej Wiktorski i Jan Seweryniak.

Adorację wznowimy w Wielki Piątek od godz. 9.00 a następnie adoracja będzie prowadzona przez przedstawicieli grup apostolskich naszej parafii według porządku:

                    

   9.00   - 10.00 - dzieci kl. IV - VI

   10.00 - 11.00 - dzieci kl. I- III

   11.00 - 12.00 - dzieci i młodzież Emilianów i Zwoleń

   12.00 - 13.00 - młodzież gimnazjalna

   13.00 - Ruch Rodzin Nazaretańskich

   14.00 - Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej

   15.00 - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich,                                  

               Apostolstwo pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym

   16.00 - Koła Żywego Różańca, Czciciele Miłosierdzia Bożego

   17.00 - Odnowa w Duchu Świętym, Pielgrzymi Skępscy

4. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja krzyża świętego. Za uczczenie krzyża w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym liturgię rozpoczniemy o godz.18.00.

Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej odbędzie się przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00. W Wielki Piątek Komunii Świętej udziela się wiernym jedynie podczas liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa i post ścisły. Zachęcamy, aby zachować wstrzemięźliwość także w Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Rozpoczęcie nowenny do miłosierdzia Bożego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie o godz.15.00 - zachęcamy do indywidualnego odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia.

5. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii. Wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym Grobie Pańskim. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 20.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc Jego przejścia ze śmierci do życia. Będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Liturgię rozpoczniemy od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne Alleluja. Przynosimy z sobą świece.

W Wielką Sobotę będziemy od godz. 9.00 do 15.00 co pół godziny błogosławić pokarmy na świąteczny stół, wspominając modlitwę Jezusa przed wieczerzą paschalną. Bardzo prosimy osoby przychodzące ze święconką o zachowanie ciszy w kościele. Najważniejsza jest adoracja Jezusa w Grobie.

W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek spowiedź będzie od godz.16.30 do 17.30. Nie będzie spowiedzi podczas nabożeństw. W te dni nie ma też Mszy św. porannych. Strażaków z całej parafii prosimy o zaciągnięcie warty przy Bożym Grobie.

6. Rezurekcja o godz. 6.00. Prosimy o udział Asystę oraz dziewczynki o sypanie kwiatami przed Najświętszym Sakramentem. Nie będzie w tym dniu Mszy św. o godz.7.00. Prosimy o udział strażaków z całej parafii.

7. Koło Miłosierdzia rozprowadza pod chórem baranki wielkanocne Caritas w cenie 5 zł. Pozostały już ostatnie sztuki.

8. W dniu 27 kwietnia Ruch Rodzin Nazaretańskich  organizuje jednodniową pielgrzymkę autokarową do Częstochowy. Zainteresowanych prosimy o kontakt z ks. Michałem

 

9. Dziękujemy za ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa składane do puszek.

10. Bóg zapłać za ofiary.