KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

 

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                            9 lutego 2020

 

1. Dziś na Eucharystii gromadzi nas Chrystus w piątą niedzielę w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej i uważniej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.

 

2. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata.

 

3. Zakończyła się kolęda. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które nas gościły w swoich domach, za wspólną modlitwę, dobre i życzliwe słowa, za zainteresowanie funkcjonowaniem, życiem naszej parafii oraz oczekiwaniami by wiele prac i problemów religijnych oraz materialnych podejmować. Odwiedziliśmy zdecydowaną większość rodzin. Są osoby, których jedyny związek z Kościołem stanowi przyjęcie księdza po kolędzie. Bardzo cieszy prowadzone przez wiele osób  systematyczne życie modlitewne i sakramentalne. Obserwujemy nieustanną emigrację do innych miast w Polsce jak i za granicę. Przybywa osób starzejących się jak i samotnych. Kilka rodzin postanowiło uregulować sprawy małżeńskie  - choć niestety przybywa związków niesakramentalnych. Niepokoi mała liczba dzieci i młodzieży nie  biorących udziału w życiu Kościoła. W zdecydowanej większości nie mają tu przykładnego wsparcia  rodziców. Cieszy troska i zaangażowanie Dziadków o przyszłość wnuków – tę materialną jak i religijną. Cieszy także pracowitość i zaradność u wielu parafian. Jest pewna liczb rodzin gdzie dominują nałogi. Dziękujemy wszystkim paniom i panom, którzy służyli swoimi pojazdami czy przychodzili pieszo po księży. Dziękujemy za poczęstunki. Również za ofiary – zostały one podzielone według prawa diecezjalnego na potrzeby parafii, na nowobudujące się kościoły w naszej Diecezji oraz dla nas księży.  Dziękujemy za wsparcie finansowe  prac przy naszym kościele. Bóg zapłać.  Podpowiedzi i zachęty by nasza wspólnota parafialna stała się jeszcze żywsza będziemy starać się realizować w tegorocznej pracy duszpasterskiej.

 

 

4. Bóg zapłać za ofiary.