og

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO                                                31 maja 2020

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele. Jest  to także dzień naszego odpustu. Msze św. o godz. 6.30. 9.00 i 18.00.

3. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy św. o godz. 18.00. będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.

4. W czwartek, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Pierwszy piątek jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. Msze św. o godz. 6.30, 8.30 i 18.00. W naszym kościele odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 7.00 do 12.00. W pierwszą sobotę po Mszy św. o 7.00 pierwszosobotnie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej.

6.  Dekret bpa Piotra

W związku z ogłoszoną dnia 27 maja 2020 roku decyzją władz państwowych dotyczącą zniesienia limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co – de facto – daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym oraz w związku z komunikatem Przewodniczącego KEP ks. abpa Stanisława Gądeckiego z dnia 27 maja 2020 r., niniejszym odwołuję ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane,  z dnia 17 kwietnia 2020 roku (Nr 867/2020).

Jednocześnie – w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020

z dnia 12 marca 2020 r. – utrzymuję do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane dla:

- osób w podeszłym wieku,

- osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

- osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach obowiązujących zasad sanitarnych.

Płock, dnia 28 maja 2020 r.                                                     † Piotr Libera Biskup Płocki