KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

 

 

 

OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                           2 sierpnia 2020

 

1. Rozpoczęliśmy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny tak pod względem religijnym, jak i historycznym. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy tysiące pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na pątnicze szlaki. Włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

2. W czwartek, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich. Msze św. o godz.6.30 i 18.00.

 

3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca.

 

4. Jak co roku, tak i w tym roku organizujemy kolejną Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej do Częstochowy. Niestety z powodu epidemii koronawirusa będzie ona tym razem wyglądała inaczej. Każda grupa będzie miała w tym roku jeden dzień w którym uda się na trasę pielgrzymki i powróci do domu wieczorem autobusem. Nasza grupa, grupa żółta, wyruszy na trasę ósmego sierpnia, czyli w sobotę. Epidemia zmusza nas jednak do pewnych ograniczeń które zostały określone w naszej diecezji:

• Pielgrzymka może liczyć maksymalnie 50 osób (jeden autobus). Idziemy w tym dniu z grupą zieloną dlatego pielgrzymka tego dnia będzie miała 100 osób.
• Na pielgrzymkę mogą jechać jedynie osoby w wieku od 16 do 60 lat. Odradzamy wyjazd także osobom z chorobami przewlekłymi. Osoby poniżej 18-stego roku życia zapisują się z opiekunem.
Zapisy odbywają się jedynie w parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie.
• Pielgrzymka będzie kosztować 40 zł (autobus + 10 zł dla pielgrzymki + ubezpieczenie)
• Na trasę pielgrzymki dojeżdżamy na godzinę około 6.00 i wyjeżdżamy wieczorem po apelu.
• Przed wejściem do autobusu będzie mierzona temperatura i zbierane oświadczenia o braku objawów koronawirusa.

Ponadto organizujemy wyjazd autobusowy do Częstochowy na 14.08. Będzie to także autobus pięćdziesięcioosobowy ale już tutaj nie stawiamy ograniczeń co do wieku. Koszt wyjazdu: 45zł (autobus + ubezpieczenie). Zapisy w parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Polnej.

Obojętnie czy ktoś wyrusza na trasę pielgrzymki czy nie, zachęcamy do pielgrzymowania duchowego poprzez apele i zapisy do pielgrzymki duchowej. Apele o godz. 20.30. Zapraszamy.

 

Prosimy parafian – jak w latach ubiegłych – o przyniesienie pod kościół posiłków  lub przyjęcie pielgrzymów w małych grupach u siebie w domu.  Pielgrzymi będą od ok. godz.14.00 do 16.00. Jednak z racji pandemii w tym roku grupa pielgrzymów będzie bardzo mała - około 200 osób - czyli jedna piąta jak było w latach ubiegłych. Następnie pielgrzymi dojdą do Sokołowa i tam po Apelu wrócą do domu. Na tym zakończą udział w tej pielgrzymce - będzie to tylko grupa biało czerwona. Jeśli pozostanie jedzenie to prosimy o zabranie do swoich domów. Nie będzie bowiem kuchni pielgrzymkowej, która zawsze pozostałe przyjmowała.

Również zapraszamy do włączenia się w pielgrzymkę duchową – zapisy po Mszach św. w zakrystii i w kancelarii parafialnej. Przy zapisie otrzymuje się specjalną książeczkę  z rozważaniami i modlitwami na każdy dzień, które rozważają i przeżywają pielgrzymi podczas marszu. Niech Matka Boża wszystkim nam uprasza duchowych darów.

 

5. Bóg zapłać za ofiary.