KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

 

 

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                          18 października 2020

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie!

W ostatnich dniach w niepokojący sposób rośnie liczba zachorowań na Covid-19. Choroba ta ponownie paraliżuje nasze codzienne życie, dotyka także księży utrudniając dostęp do sakramentów i ograniczając działalność naszych parafii.

W związku z tym zwracam się do Was z gorącą prośbą. Proszę o wielką ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie.

Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc.

Drodzy Księża, pamiętajcie proszę, zgodnie z moją prośbą z Pro Memoria z 7 sierpnia 2020 r. (por. Okólnik 27/2020), że należy zapewnić wiernym możliwość użycia środka dezynfekującego na dłonie, dostępnego przy wejściu do kościołów. Apeluję również, aby z roztropnością i odpowiedzialnością, w trosce o zdrowie i życie ludzkie, szczególnie osób starszych i chorych, przestrzegać wszelkich innych zarządzeń władz państwowych i sanitarnych.

Polecam, aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej - Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha - patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków. Warto również rozważyć możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie.

Zapewniam o mojej nieustannej modlitwie za Was, szczególnie za osoby zarażone koronawirusem SARS-COV-2, za osoby przebywające w kwarantannie, za personel medyczny i spieszących zarażonym z pomocą. Wszystkim Wam przekazuję pasterskie błogosławieństwo.

Płock, dnia 12 października 2020 r.

†Piotr Libera
Biskup Płocki

 

1. Dzisiejsza niedziela jest poświęcona w całym Kościele sprawie misji i rozpoczyna Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to powszechny. Dzisiejsze ofiary do puszek są przeznaczone na misje.

 

2. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako duchową broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Nabożeństwo różańcowe w naszym kościele: pon- pt. o godz. 16.00 (dzieci) i codziennie o 17.15 (młodzież i dorośli).

 

3. Zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa w życiu społecznym w strefie żółtej (od 17 X), w naszym kościele może jednorazowo przebywać 289 osób, z zachowaniem norm sanitarnych.

 

6. Kalendarze parafialne na 2021 r. w cenie 7 zł do nabycia w zakrystii i kancelarii. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na pomoc osobom chorym, starszym i niepełnosprawnym.

 

 

5. Bóg zapłać za ofiary.