KONTAKT

Jana Pawła II nr 15
09-500 Gostynin

Tel.  242357938

 

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                     14 lutego 2021

1. W Chrystusie istnieje jedność – jest Bogiem-człowiekiem. Wielokrotnie w Ewangelii widzimy Jezusa, który przejawia czysto ludzkie emocje i zachowania, pochyla się nad każdym człowiekiem, z wielką miłością lituje się nad ludźmi. Taki również jest Bóg: pochyla się nad każdą ludzką biedą, doskonale rozumie naszą sytuację. Każda Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Bóg jest wśród ludu. Teraz i zawsze.

 

2. W środę Popielec, którym rozpoczniemy Wielki Post, czas szczególnego zgłębiania tajemnicy cierpienia i zbawczej śmierci na krzyżu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To również czas wyciszenia i głębszej refleksji nad swoim życiem, jego celem i codziennością. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem o godz.6.30, 9.00 i 18.00. Niech to będzie dla każdego z nas nie tylko okazja do refleksji nad swoim życiem, osobistego nawrócenia, ale przede wszystkim spotkanie z miłosiernym Bogiem, który po raz kolejny wychodzi nam naprzeciw.

3. We wszystkie piątki Wielkiego Postu będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz.9.00, dla dzieci o16.00, dla młodzieży i dorosłych o 17.15. W każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz.17.40 gorzkie żale.

4. Spotkanie do sakramentu bierzmowania w dniu 19 lutego (piątek) o g.18:30. Jest to obowiązkowe spotkanie, po którym zostanie zamknięta lista i przekazana ks. Biskupowi. Prosimy młodzież o zachowanie obostrzeń – zasłonić usta i nos a także zajmować miejsca od początku ławek po 4 osoby. Prosimy o zastosowanie się do tej prośby.

5. Serdecznie zapraszamy na Mszę Świętą z modlitwą o uzdrowienie w dniu 20 lutego (sobota) o g. 19:00 do naszego kościoła.

6.  Zachęcamy do udziału w siódmej edycji Międzynarodowej inicjatywy Zdrapka Wielkopostna. Jest to ciekawa forma przygotowania do Wielkanocy poprzez codzienne odkrywanie zadań do wykonania w duchu Wielkiego Postu: poprzez modlitwę, post oraz uczynki miłosierdzia. Tegoroczne zadania uwzględniają trudny czas pandemii i izolacji oraz potrzebę odbudowania relacji między sobą oraz relacji z Bogiem. Codziennie jedno proste odkryte zadanie pobudzać będzie do radości, miłości i rozwoju. Już ponad milion osób odkrywa w tej ciekawej formie Wielki Post. Warto dołączyć do inicjatywy całą rodziną.  Dochód ze sprzedaży Zdrapek wesprze nasze parafialne Koło Miłosierdzia działające na rzecz najbardziej potrzebujących. Cena zdrapki to 3zł. Można więcej ofiarować dla Koła Miłosierdzie składając ofiarę do puszki.  Zdrapki wyłożone są na stoliku za ławkami.

7.                           ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH

                        90. ROCZNICY PIERWSZEGO OBJAWIENIA JEZUSA MIŁOSIERNEGO W PŁOCKU

„Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie.

Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie.

Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały” (Dz. 47-48).

Umiłowani Diecezjanie! Obchodzimy w bieżącym roku 90. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie, które miało miejsce 22 lutego 1931 r. w klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w Płocku przy Starym Rynku 14. To właśnie wtedy padły przytoczone wyżej słowa Jezusa Miłosiernego. Główne uroczystości 90-lecia objawienia odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdziu w Płocku, w dniu 22 lutego 2021 r. o godzinie 17.00. Uroczystej Mszy św. będzie wtedy przewodniczył ks. Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Watykanu. Z racji na ograniczenia pandemiczne serdecznie zapraszam Was, moi Drodzy, do duchowej łączności z Sanktuarium Miłosierdzia w Płocku za pomocą Internetu. Msza Święta będzie transmitowana na kanale youtube Sanktuarium oraz na kanale youtube Katolickiego Radia Diecezji Płockiej. Dzień wcześniej, w niedzielę 21 lutego br., w I Niedzielę Wielkiego Postu, będę przewodniczył Mszy Świętej radiowej w kościele Św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy. Mając na uwadze troskę o to, aby „Płockie Betlejem Miłosierdzia” było miejscem, gdzie wierni z całego świata będą mogli z ufnością zawierzać się Bożemu miłosierdziu i doświadczać wielu łask, zwracam się także z prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów i wiernych świeckich, o wielkoduszne wsparcie

dzieła rozbudowy diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W nowej świątyni obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Zarządzam, aby ofiary zebrane na tacę w niedzielę 21 lutego 2021 r., zostały w całości przekazane dla Sióstr Bożego Miłosierdzia w Płocku na rozbudowę Sanktuarium. Niech zaangażowanie materialne w dzieło rozbudowy Sanktuarium będzie wyrazem naszej wdzięczności za to, że Jezus Miłosierny wybrał sobie Płock, jako miejsce objawienia światu orędzia o nieskończonym Bożym miłosierdziu oraz znakiem naszej wielkoduszności. Obyśmy jak najszybciej z Boża pomocą mogli uczestniczyć w poświęceniu nowej świątyni. Już teraz składam serdeczne „Bóg zapłać!” za finansowe wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

Płock, dnia 1 lutego 2021 r.

                                                                                                                              † Piotr Libera

                                                                                                                              Biskup Płocki