PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU                                                  3 grudnia 2017

1. Dzisiejszą niedzielą wchodzimy w liturgiczny okres Adwentu, który jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Ten czas warto dobrze wykorzystać dla odkrycia w sobie apostolskiego powołania. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego niesienia dobrej nowiny o przyjściu Odkupiciela. Wpatrujmy się w Maryję podążającą do swej krewnej Elżbiety i starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom. Przez cały Adwent w dni powszednie odprawiamy Msze św. Roratnie o godz.6.30. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

2.  Dzisiaj po Mszach Św. przy wyjściu głównym zbierane są ofiary przeznaczone na organizację Śniadanek Roratnich. Bóg zapłać za składane ofiary. Zapraszamy dzieci i młodzież w poniedziałki, środy oraz piątki po Mszy św. Roratniej na śniadanie w dolnym kościele

3. Pod chórem można już nabyć świece Caritas na stół Wigilijny. Jest to coroczna akcja pt. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Cena świec w zależności od jej wielkości - to 6 i 12 zł. Pod chórem można jeszcze również nabywać nasze kalendarze parafialne w cenie 5 zł.

4. Koło Miłosierdzia wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych im. św. Brata Alberta jak co roku organizuje pomoc świąteczną dla najbardziej potrzebujących. W tym roku chcemy powrócić do zbiórki żywności, którą przed świętami rozdamy osobom samotnym, starszym, chorym oraz tym, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej. Ci, którzy chcieliby włączyć się w tę akcję mogą przynosić do naszego Kościoła do 16 grudnia produkty spożywcze o długim terminie ważności i złożyć je w przy tablicy w prezbiterium. Za każdy złożony dar serdecznie dziękujemy.

5. W niedzielę po Mszy św. o 11.30 spotkanie rodziców i dzieci przed I Komunią św.

6. W piątek przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. o godz.6.30, 9.00 i 18.00. Zapraszamy.

7. Bóg zapłać za ofiary na prace przy kościele.

SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO DO DIECEZJAN PO WIZYCIE U MISJONARZY W PERU

Czcigodni Księża,

Drogie Siostry Zakonne,

Kochani Diecezjanie Płoccy,

Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce pragniemy w najbliższych miesiącach otworzyć się na obecność i działanie Ducha Świętego w życiu naszych wspólnot i każdego z nas. Od zarania dziejów Kościoła, to właśnie Duch Święty sprawiał, że uczniowie Jezusa ruszali w świat, by głosić ludom i narodom dobrą nowinę o zbawieniu. Uzbrojeni Mocą z Wysoka kolejne zastępy misjonarzy opuszczały ojczyste strony, udając się w dalekie strony, których mieszkańcy pozbawieni byli światła Ewangelii. Także dziś nie brakuje duchownych i świeckich, którzy przepowiadają Chrystusa na terenach misyjnych. Są pośród nich również księża oraz osoby konsekrowane z naszej diecezji.

W ostatnich dniach listopada odwiedziłem czterech księży płockich, którzy pracują w Peru nad Amazonką. Dlatego korzystam z okazji, żeby przekazać Wam, Siostry i Bracia, serdeczne pozdrowienia od Księży: Marka, Zbigniewa, Pawła i Radosława. Była to pierwsza wizyta biskupa płockiego u misjonarzy pracujących od wielu lat nad brzegami najdłuższej rzeki świata. Trzech spośród nich jest proboszczami, a jeden rektorem wyższego seminarium duchownego w Iquitos. Dziękuję dobremu Bogu za czas spędzony wspólnie z misjonarzami, za możliwość poznania z bliska realiów życia misyjnego. Z pewnością niesie ono z sobą wiele radości płynących z budowania wspólnot parafialnych, ale nie brakuje w nim także trudności z którymi trzeba się zmagać na codzień. Mówi się, że misjonarze, to żołnierze walczący na pierwszej linii frontu. Dni spędzone z płockimi misjonarzami w peruwiańskiej Amazonii potwierdziły, że jest w tym wiele prawdy. Zderzenie z odmienną kulturą, mentalnością, obyczajami zakorzenionymi często w dawnych wierzeniach, ponadto uciążliwy tropikalny klimat, wymagają od każdego misjonarza głębokiej wiary, hartu ducha, poświęcenia i pokory. Jestem pełen uznania dla płockich misjonarzy, którzy w tych trudnych warunkach dają wspaniałe świadectwo miłości Boga i ludzi żyjących niejednokrotnie w skrajnym ubóstwie. Dlatego proszę Was, Umiłowani Diecezjanie, módlcie się często za naszych misjonarzy! Proście też Pana żniwa o nowe powołania misyjne.

Na koniec, chcę gorąco podziękować kapłanom oraz wiernym świeckim za hojne wsparcie materialne misjonarzy, którzy odwiedzają parafie naszej diecezji, jak i za ofiary pieniężne przekazywane na diecezjalny fundusz misyjny - Bóg Zapłać! Dajcie a będzie wam dane, zapewnia nas Jezus w Ewangelii.

Niech rozpoczynający się dzisiaj okres Adwentu będzie obfity w dary Ducha Świętego, który przygotuje nasze serca na narodziny Syna Bożego. Ojciec Niebieski nieustannie bowiem posyła swego Syna w mocy Ducha Świętego, aby ludziom żyjącym w ciemnościach niewiary zabłysło światło zbawienia. Z całego serca, Umiłowani, Wam błogosławię i pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza.

Wasz biskup Piotr

Płock, 27 listopada 2017 r.