• Reakcja widzów po pokazie „Dwóch Koron” w Cannes
    "Dwie korony" - brawa widzów po pokazie filmu w CannesWszystko czynił z miłości do Boga i człowieka, a całe jego życie było piękną historią i przygodą z Panem Bogiem – mówił o św. Maksymilianie M. Kolbem, bohaterze filmu „Dwie korony”, reżyser Michał Kondrat. Obraz został zaprezentowany 22 maja podczas targów towarzyszących 70. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Film „Dwie korony” zaprezentowano wymagającej publiczności prestiżowego […]
  • Weekend formacji ekumenicznej z Chemin Neuf
    Weekend formacji ekumenicznej z Chemin Neuf"Zrozumieć Reformację w nadziei pojednania" - to hasło weekendu formacji ekumenicznej, który odbędzie się od 26 do 28 maja w Domu Rekolekcyjnym w warszawskiej Wesołej. Organizatorem wydarzenia jest Wspólnota Chemin Neuf.

Oaza Email
Wpisany przez x Kamil
czwartek, 01 września 2011 20:20

oaza_161Oaza młodzieżowa jest wspólnotą gromadzącą ludzi młodych, głównie uczniów gimnazjum, liceum i studentów, na cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. To jedna z gałęzi Ruchu Światło-Życie – ruchu odnowy Kościoła założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w połowie XX wieku. Na wzór ojca Franciszka oazowicze stawiają sobie za cel troskę o odnowę życia duchowego i parafialnego, zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II – aby Kościół stawał się wspólnotą wspólnot, a ludzie, aktywnie włączając się w życie parafii jako najmniejszej komórki Kościoła, przyczyniali się do duchowego wzrostu całej wspólnoty wierzących. Dlatego też dążą szczególnie do rozwijania osobistej relacji z Chrystusem.

Podstawowym zadaniem wspólnoty Ruchu Światło-Życie jest osiąganie dojrzałości chrześcijańskiej przez jej członków. Służy temu bogata formacja, na którą składa się wiele form aktywności, a przede wszystkim:

• wspólnie przeżywana Eucharystia;
  • regularne spotkania formacyjne w małej grupie, których celem jest pogłębianie wiary i kształtowanie właściwych postaw moralnych poprzez przyglądanie się życiu w świetle słów Pisma Świętego;
  • modlitwa wspólnotowa;
  • uczestnictwo w rekolekcjach i oazach modlitwy, których istotą jest doświadczenie miłości i bliskości Pana Boga w liturgii, we wspólnocie, na modlitwie i poprzez słowa Pisma Świętego;
  • codzienna modlitwa osobista z Pismem Świętym, zwana Namiotem Spotkania;
  • służba parafii.

Znakiem rozpoznawczym Ruchu jest tak zwana foska, czyli starochrześcijański krzyż, składający się z greckich liter, które czytane z góry na dół tworzą wyraz światło: ΦΩΣ (FOS), a czytane w poziome – życie: ΖΩΗ (DZOE); stąd też nazwa tej wspólnoty: Ruch Światło-Życie. W znaku tym zawiera się bogata symbolika charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Polega on na tym, by jego członkowie poznawali światło Ewangelii Chrystusowej i wprowadzali je w życie. Wizytówką każdego roku formacyjnego są symbole – hasło, logo i piosenka, będące wyrazem treści, które cały Ruch szczególnie przeżywa w trakcie formacji danego roku.

oaza_162Patronką Ruchu Światło-Życie jest
Maryja – Niepokalana Matka Kościoła, która pokazuje nam źródło życia – Chrystusa. Jej figura znajduje się w Centrum Ruchu, w Krościenku nad Dunajcem. Sercem Centrum i całego Ruchu jest kaplica Chrystusa Sługi. Formacja oazowa prowadzi uczestników do diakonii. Ten grecki wyraz oznacza po prostu służbę. Członek Ruchu Światło-Życie, który przeszedł już swoją formację podstawową, chce naśladować Chrystusa Sługę, wykorzystując swoje talenty, zdolności i wiedzę w służbie Kościołowi. Diakonia to także grupa osób działających na rzecz własnej wspólnoty i całego Ruchu.

oazamodz

oaz_dz1

Spotkania w naszej parafii odbywają się w każdą sobotę:

o godz. 9.30 - młodzież gimnazjalna

o godz. 10.45 - dzieci ze szkoły podstawowej

o godz. 18.30 (po mszy św.) - młodzież ze szkół średnich

Moderatorem i opiekunem jest obecnie ksiądz Kamil Kowalski, który wraz z moderatorkami: Katarzyną Balcerzak, Katarzyną Borowską i Martą Wasiak przewodzi nam na drodze formacji Światło-Życie.

• Przyznali się do zamachu w Manchesterze
    Państwo Islamskie (IS) przyznało się we wtorek do przeprowadzenia dzień wcześniej w Manchesterze, w północno-zachodniej Anglii, zamachu bombowego. Oświadczenie w tej sprawie opublikowała powiązana z dżihadystami agencja propagandowa Amak. Podobny tekst pojawił się też na oficjalnej stronie IS.
  • Kondolencje Przewodniczącego KEP po zamachu w Manchesterze
    – Proszę wszystkich ludzi dobrej woli w mojej Ojczyźnie, o modlitwę w intencji Zjednoczonego Królestwa pogrążonego w żałobie – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po zamachu w Manchesterze. List kondolencyjny został przesłany na ręce Jonathana Knotta, Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce.