• Inauguracja Roku Akademickiego w WSD w Pelplinie
    20 października Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło 366 Rok Akademicki. Mszy św. inauguracyjnej w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W homilii biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel zachęcał, aby formacji seminaryjnej towarzyszyła „swoista caritas umysłu”. Podczas inauguracji ślubowanie złożyło sześciu nowych alumnów pelplińskiego seminarium.
  • Częstochowa: zakończyła się pierwsza sesja Kongresu Ruchu „Europa Christi” (synteza)
    Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” w dniach 19-23 października 2017 r. odbywa się Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. Spotkania mają miejsce w Częstochowie, Łodzi oraz Warszawie, a wśród gości znalazło się ponad 40 wybitnych osobistości z Polski i Europy, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Robert Sarah - prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czy abp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego w Egipcie.

Ogłoszenia parafialne 30/04/2017 Email
Wpisany przez x Kamil
wtorek, 02 maja 2017 06:13

1. Dzisiaj organizowany jest po raz pierwszy w Polsce  Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Wydarzenie polega na poddaniu się szczególnej refleksji nad wybranym fragmentem Słowa Bożego. W tym roku będą to cytaty z "Listu św. Pawła do Galatów". Hasło wydarzenia brzmi: "Weź i czytaj!". Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę. Celem inicjatywy jest także pokazywanie osób, znane ze swej służby dobru wspólnemu, osiągnięć zawodowych lub sportowych, które w swoim życiu inspirujące się Słowem Bożym. Rozdajemy po Mszy św. przy wyjściach z kościoła Słowo Życia  czyli pojedyncze fragmenty "Listu do Galatów", by wszyscy mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst we własnym Piśmie Świętym, uważnie przeczytać, rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej.

2. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc w szczególny sposób poświęcony Maryi. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii o godz. 18.00, po której będziemy celebrowali tak ukochane przez starszych i młodszych majowe nabożeństwo. To w szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Panu Bogu i braciom. Zadbajmy o Jej wizerunki w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach. Rodzinnie gromadźmy się przy nich na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, różaniec czy wieczorny Apel jasnogórski.

3. W środę, 3 maja, będziemy przeżywali uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00 za Ojczyznę i o 18.00.

4. Natomiast w czwartek 4 maja, w liturgii uczcimy św. Floriana patrona strażaków. Zapraszamy wszystkich strażaków i ich bliskich na Mszę św. w ich intencji o godz. 18.00.

5. Nie zapominajmy też o przypadających w tym tygodniu pierwszym czwartku, pierwszym piątku i pierwszej sobocie miesiąca.

6. W niedzielę na godz. 11.30 zapraszamy Asystę  na procesję Eucharystyczną.

7. W sobotę 6 maja odbędzie się w naszej parafii 24 Sacrosong Diecezjalny. Będą to przesłuchania konkursowe zespołów młodzieżowych, schól i chórów parafialnych, które zostały wyłonione we wcześniejszych eliminacjach w 9 rejonach naszej diecezji. Będzie to prawie 500 osób. Zapraszamy do słuchania i oglądania przybyłych gości. Sacrosong rozpocznie się Mszą św. o godz.10.00. Następnie odbędą się przesłuchania - w Szkole Muzycznej młodzieżowych zespołów muzycznych a w naszym  kościele schól i chórów parafialnych.

8. Z racji na SacroSong, msza święta dla chorych i niepełnosprawnych nie odbędzie się w I sobotę miesiąca, lecz tydzień później – 13 maja. Zapraszamy do kaplicy Całunu Turyńskiego o godz. 10.00.

9. Trwają zapisy na wyjazd do Lednicy na XXI Spotkanie Młodych, które to spotkanie odbędzie się 3 czerwca (sobota). Koszt wyjazdu – 50 zł. Zapisywać mogą się: młodzież gimnazjalna, ze szkół średnich a także studenci i młodzież pracująca. Bliższe informacje i zapisy u ks. Kamila.

• Dżuma XXI wieku
    To walka o godne życie, zdrowie, czasem prewencja. Śląskie miasta przyznają otwarcie, że mają problem ze śmieciami i odorem. I zaczynają działać.
  • Niezliczone ślady
    O św. Jadwidze, która dopełniła chrystianizacji Śląska, przekładając religię na język serca, mówi dr Dariusz Galewski, wrocławski historyk sztuki.